Priklausomybė – tai liga, kurią pastebėti gali ir artimieji

Dažnai manoma, jog pomėgis ir priklausomybė yra glaudžiai susiję. Tačiau taip tikrai nėra. Priklausomybė kaip liga yra oficialiai pripažįstama visame pasaulyje. Ji keičia žmogaus mąstymą, poelgius, poreikius ir vertybes. Visa tai kenkia gyvenimo kokybei ir skatina priimti neigiamus ir netinkamus sprendimus įvairiais gyvenimo momentais. Dažnai yra manoma, jog priklausomybė gali būti tik psichoaktyvioms medžiagoms, kaip alkoholis, narkotikai ar tabakas. Tačiau šiuolaikiniame pasaulyje tai yra kur kas labiau paplitęs reiškinys ir galima susidurti su tokiomis priklausomybėmis kaip kompiuteriniai žaidimai, telefonai, lošimai.

Kaip artimieji gali atpažinti priklausomybę?

Susiduriant su priklausomu asmeniu nepastebėti priklausomybės yra gana sudėtinga. Aiškiausiai matomi simptomai dažniausiai būna fiziniai: negavus norimos priemonės priklausomybei patenkinti yra jaučiamas pykinimas, drebulys, galvos svaigimas ir panašūs sutrikimai. Kitas akivaizdus požymis – elgesio sutrikimai. Tai gali būti nuo savikontrolės praradimo (nevaldomas vartojimas) arba pyktis negavus priklausomybės objekto. 

Pasikalbėjus su žmogumi dažnai galima išgirsti neigimą. Žmogus savaime nesijaučia priklausomas. Tačiau net jei yra neigimas, problema tikrai gali būti. Kai priklausomybė tampa nevaldoma, pasikeičia žmogaus santykis su aplinkiniais, vertybės, požiūris į gyvenimą, prioritetu tampa alkoholis, tabakas ar kiti dalykai. Žinoma, visa tai kelia nerimą ir norą padėti. Tačiau kokią pagalbą gali suteikti artimieji priklausomam asmeniui?

Pagalbos suteikimas

Pats svarbiausias dalykas, ką gali padaryti artimieji priklausomo asmens atžvilgiu – neteisti ir jo negėdinti. Tokie jausmai nepadės atsiverti žmogui ir nesuteiks jokio nori ieškotis rimtos pagalbos. Dažnu atveju vieno pokalbio su žmogumi gali nepakakti, nes priklausomybė ne visada yra pripažįstama lengvai. O tas yra labai svarbu norint pasveikti. 

Jeigu asmuo jau pripažino suprantąs, jog turi priklausomybę, padėkite jam ieškoti tinkamo metodo ją gydyti. Šiais laikais siūlymų yra daug ir įvairių, tad reikėtų pasirinkti tinkamiausią. Jį galima atrasti ne iš pirmo karto, tačiau bandyti reikia. 

Kai priklausomybė jau yra gydoma, artimųjų palaikymas yra be galo svarbus. Net menkiausias paslydimas gali sugrąžintį žmogų į pradinę jo būseną. Todėl stebėkite jo progresą, džiaukitės kartu su juo, skatinkite ir toliau gydytis bei palaikyti esamą būseną. Gali atrodyti, jog palaikymas artimo žmogaus kovoje su priklausomybe yra banalus pasakymas, tačiau jo tikrai reikia. 

Related Post